Aceton i jego zastosowanie

Aceton o symbolu C3H6O jest związkiem chemicznym, który doskonale radzi sobie z rozpuszczaniem takich substancji jak lakiery, oleje, czy też inne zanieczyszczenia lub warstwy preparatów. Jest jednak znaczna różnica między acetonem technicznym – używanym na budowie i acetonem kosmetycznym.

Aceton kosmetyczny

Aceton używany w ogólnie pojętej kosmetyce jest tym samym związkiem, którego używa się na budowie, jednak jest to płyn oczyszczony, który często posiada drogocenne dla pielęgnacji składniki. Jest to związek radzący sobie z lakierami zwykłymi, czy też hybrydowymi – jest też bardzo wysuszający, ale tylko jeśli jego kontakt ze skórą jest zbyt długi lub kiedy skóra nie jest później odpowiednio nawilżona.

Ważne jest to, że substancja ta nie ma właściwości uszkadzających DNA – może jedynie działaś toksycznie w wypadku, kiedy człowiek jest narażony na jego wdychanie w zamkniętym pomieszczeniu przez stosunkowo długi czas. Użyty odpowiednio nie zrobi w żadnym razie krzywdy.

Drażniący zapach i silne działanie acetonu znane jest już od bardzo długiego czasu – na początku związek ten pozyskiwane z bakterii, teraz jest to efekt odpowiednio prowadzonych procesów technologicznych.

Jeżeli zmywacz do paznokci posiada aceton to znak, że jest to rozpuszczalnik silny i poradzi sobie z zadaniem. Umieszczone w zmywaczu takie składniki jak olejki lub substancje nawilżające sprawiają, że wysuszające właściwości acetonu są zmniejszone do minimum przy zachowaniu jego właściwości rozpuszczalnych. Aceton może być używany jedynie przez osoby dorosłe w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.