Czym jest ciemieniucha i jak sobie z nią poradzić?

preparat na ciemieniuchę

Ciemieniucha u noworodka może być problemem, który przestraszy niejednego rodzica, jednak trzeba pamiętać, że nie ma potrzeby się przesadnie denerwować. Jednak dla przyspieszenia procesu przemijania tej dolegliwości warto zastosować jakiś preparat na ciemieniuchę. Co jednak będzie najlepszą opcją?

Czym jest ciemieniucha?

preparat na ciemieniuchę

Zwana również czepcem kołyskowym, ciemieniucha jest łagodną odmianą łojotokowego zapalenia skóry i występuje najczęściej u niemowląt w wielu od 2 do 3 miesięcy. Zmiany na głowie mają postać tłustych, żółtawych i łuszczących się płatów skóry. Nadmierna produkcja łoju ma miejsce, gdyż nadmiar hormonów, które znajdywały się w ciele matki, przechodzą na dziecko. Problem ten najczęściej znika samoistnie, jednak istnieją sposoby na ciemieniuchę, które przyspieszają ten proces i zmniejszają dyskomfort dziecka.

Jakie preparaty na ciemieniuchę wybrać?

Dobry sposób na ciemieniuchę zakładać będzie w swoim procesie odpowiedni specyfik. Do najpopularniejszych należą:

  • szampon na ciemieniuchę – jest to opcja, która najczęściej zawiera w sobie dziegieć, jak i siarczek selenu; są one dostępne w aptekach bez recepty, co pozwala na szybki, bezproblemowy zakup,
  • olejek na ciemieniuchę – tutaj można spotkać zarówno same oleje, takie jak rycynowy i jojoba, jak i preparaty na ciemieniuchę, które będą zawierać w sobie mieszaninę tych opcji.

Ciemieniucha u dziecka może być nieestetyczna, jednak warto pamiętać, że rzadko sprawia ból. Warto jednak wcześnie reagować, aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu.