Zabiegi opierające się na konieczności przerwania powłoki skórnej pozostawiają ślady w postaci mniejszych lub większych blizn. Z czasem powinny one blednąć, jednak nieodpowiednia pielęgnacja rany może sprawić, że w momencie gojenia się powstaną nierówności, przerosty czy mocne przebarwienia. Warto pamiętać o tym, że bez względu na typ rany, należy o nią odpowiednio zadbać podczas gojenia.
Blizny powstają na skutek prawidłowego gojenia się rany. Należy więc zadbać o to, by rana była czysta, o równych brzegach, bez oznak zakażenia. Warto przeprowadzać regularną dezynfekcję rany lub przemywać ją 1-2 razy dziennie przegotowaną wodą. Bardzo ważne jest wietrzenie rany, o ile tylko jej lokalizacja na to pozwala. Według najnowszych zaleceń nie powinno się zakładać na gojące się rany szczelnych opatrunków – dzięki temu proces gojenia jest szybszy, a rana powinna ładnie się zabliźnić.
Farmaceutyki stosowane na blizny
Veraderm żel na blizny https://www.aptekagalen.pl/veraderm-zel-silikonowy-do-leczenia-blizn-14g to propozycja dla osób, chcących przyspieszyć gojenie się rany i zapewnić bliźnie atrakcyjny wygląd. Stosowanie Veradermu żelu na blizny tworzy na skórze rodzaj cienkiej, nieprzepuszczalnej dla wody silikonowej warstwy, dzięki czemu rana nie jest narażona na działanie szkodliwych czynników, np wody. Żel można stosować również w leczeniu mało estetycznych blizn przerostowych.
Regularne stosowanie preparatów na blizny zapewnia mniejszą widoczność rany oraz przyśpieszenie procesu regeneracji skóry. W zależności od wielkości blizny, należy ją pielęgnować nawet przez kilka miesięcy od przeprowadzenia zabiegu.