Ochrona przeciwsłoneczna – jak odpowiednio zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem?

krem spf

Promienie słoneczne nie są sprzymierzeńcem skóry. Szkodliwe promieniowanie nie tylko przyśpiesza starzenie się cery, ale przede wszystkim jest niebezpieczne dla zdrowia. Może bowiem powodować bolesne poparzenia oraz sprzyjać rozwojowi nowotworów skóry. Nie dziwi więc, że dermatolodzy wciąż apelują o stosowanie odpowiedniej ochrony przed słońcem. O czym należy pamiętać?

Krem z filtrem – nie tylko do opalania

Odpowiednie zabezpieczenie skóry przed słońcem jest niezbędne nie tylko na plaży. Krem spf należy aplikować na skórę przed każdym wyjściem z domu, a co najważniejsze: o każdej porze roku. Stosowanie kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym jest bowiem dość oczywiste w trakcie wakacji, jednak promieniowanie – co prawda nieco słabsze – występuje także wiosną i jesienią, a nawet zimą. Latem najlepiej stosować preparaty z maksymalnie wysoką ochroną (spf 50), w pozostałe pory roku, wystarczający będzie spf 20. Należy pokryć nim wszystkie odkryte części ciała, co najmniej 20 min. przed ekspozycją na słońce.

Jak często aplikować krem SPF?

Stosowanie kremu spf 20 powinno być codzienną, poranną rutyną. Najlepiej położyć go pod makijaż, co zapewni optymalną ochronę przed promieniowaniem. W trakcie upalnych wakacji należy to robić znacznie częściej (dotyczy to zarówno twarzy, jak i całego ciała). Aplikację trzeba powtarzać co ok. 3 godziny oraz każdorazowo po kąpieli (nawet jeśli krem spf jest wodoodporny). Dzięki temu skóra będzie maksymalnie chroniona przez cały dzień. Oczywiście, warto też pamiętać, że najsilniejsze promieniowanie występuje w godzinach popołudniowych (między 11 a 15) i lepiej o tej porze unikać opalania.