Apteczne preparaty na porost włosów

Łysienie to problem dotyczący większości mężczyzn. Za nadmierną ilość wypadających włosów odpowiadają czynniki hormonalne. Głównym sprawcą łysienia ogłosić można bez wątpienia dihydrotestosteron będący pochodną testosteronu. Zwiększona wrażliwość mieszków włosowych na jego działanie powoduje w następstwie ich wypadanie.

Czynniki genetyczne, takie jak nadwrażliwość pomimo dużego postępu technologii medycznej są aktualnie niemożliwe do wyleczenia. Nadzieją mężczyzn borykających się z łysiną są więc preparaty na porost włosów.

Odkryty kilkanaście lat minoksydil to lek początkowo stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego. Rozszerzanie łożyska naczyniowego będące główną osią działania substancji czynnej zostało jednak dzięki szczegółowym obserwacjom wykorzystane w zgoła odmienny sposób.

Stosowane miejscowo wcierki zawierające minoksydil powodują rozszerzenie naczyń skóry głowy, a w następstwie lepsze odżywienie mieszków włosowych. Zwiększona liczba dostarczanych składników (w tym witamin i minerałów takich jak cynk) stymuluje porost włosów, dzięki czemu są one chronione przed dezaktywacyjnym działaniem dihydrotestosteronu. Minoksydil to substancja sprzedawana wyłącznie za okazaniem recepty, dlatego też jego stosowanie uzależnione jest od konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu.