Czym charakteryzują się kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne nazywa się obecnie ekologicznymi, organicznymi oraz biologicznymi. Jednak, niezależnie od tek etykiety zawsze będą one dobre i zdrowe dla osób, które zdecydują się na ich wykorzystywanie.

Czym one są?
Są to produkty, które mają za zadanie upiększać i pielęgnować ciało przy pomocy substancji naturalnych. To znaczy takich, które są:

– przyjazne dla skóry i środowiska,
– sprzyjające zdrowiu człowieka,
– wspierające samoregulację organizmu,
– wspomagające przez długi czas utrzymanie naturalnej urody.

Naturalne kosmetyki muszą być uzyskiwane metodami fizycznymi (tj. tłoczeniem, ekstrakcją, filtracją, destylacją, suszeniem), metodami mikrobiologicznymi albo enzymatycznymi. Powinny zawsze powstawać ze składników pochodzenia naturalnego: roślinnego, zwierzęcego i mineralnego.

Kosmetyki naturalne
Ich naturalne składniki to przede wszystkim: olejki eteryczne, oleje roślinne, tłuszcze i woski oraz wyciągi z ziół i nektaru kwiatów. Można także stosować składniki pochodzących od zwierząt, to znaczy: mleko, lanolina i miód pszczeli, a także naturalne składniki. Wykluczone jest natomiast ich perfumowanie oraz dodawanie do nich pochodnych ropy naftowej, czyli: parafiny, wazeliny i olejów mineralnych. Kosmetyki naturalne nie zawierają także: silikonów, aromatów i barwników syntetycznych, a także parabenów (które powodują kurczenie się i marszczenie wierzchniej warstwy naskórka). Mogą zawierać środki konserwujące, ale tylko takie, które mają odpowiedniki w naturze, na przykład pochodne kwasu benzoesowego pozyskiwane z borówki brusznicy.