Czym są hydrolaty i dlaczego warto je stosować?

hydrolat

Hydrolaty zwane są również wodami kwiatowymi. Wśród osób interesujących się naturalnymi kosmetykami do pielęgnacji ciała i twarzy są bardzo dobrze znane i chętnie używane. Podobnie osoby zajmujące się samodzielną produkcją kosmetyków w domu, również niejednokrotnie z nich korzystały. Dlaczego warto je stosować w swojej codziennej pielęgnacji? Jakimi właściwościami dla skóry odznaczają się hydrolaty?

Wody kwiatowe i ich właściwości pielęgnacyjne

Najpopularniejsze wody kwiatowe to z pewnością różana, lawendowa, pomarańczowa i oczarowa. Zwykle są stosowane jako toniki do twarzy, ponieważ oczyszczają i nawilżają skórę, łagodzą zaczerwienienia i podrażnienia, przywracają jej właściwe pH. Można stosować je klasycznie, przemywając twarz nasączonym nimi wacikiem lub przelać do butelki z atomizerem i używać jako mgiełki do twarzy i ciała. Ten drugi sposób idealnie sprawdzi się w gorące letnie dni.

Jak dobrać wodę kwiatową do swojego typu cery?

Każda woda kwiatowa powinna być dobrana do rodzaju skóry, ponieważ inne są wymagania cery tłustej i mieszanej, a inne suchej lub wrażliwej. Kupując dla siebie ten kosmetyk, warto poradzić się doświadczonego sprzedawcy. Z reguły woda oczarowa stosowane jest do cery tłustej, ponieważ łagodzi podrażnienia oraz działa antybakteryjnie. Z kolei lawendowa sprawdza się przy cerze wrażliwej, różana zaś działa nawilżająco na skórę suchą. Warto kupić pierwszą butelkę i sprawdzić ich działanie na własnej skórze. Hydrolat raczej nie uczula, choć osoby o bardzo wrażliwych cerach powinny używać ich z ostrożnością.