Dlaczego warto używać kremu z filtrem SPF?

ochrona przeciwsłoneczna

Lata są coraz dotkliwsze, pozostawiając całe dnie w upalnych temperaturach. Wtedy bardzo dużo osób zaczyna myśleć o tym, że przydałby się im jakiś krem z filtrem SPF. Jednak, choć to prawda, taki kosmetyk przyda się nawet zimą. Promienie słoneczne mogą zaszkodzić o każdej porze roku, jeśli tylko będzie ich za dużo. Co tak naprawdę może się stać i dlaczego warto stosować krem z filtrem SPF?

Krem z SPF – dlaczego warto?

ochrona przeciwsłoneczna

Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna z wielu powodów, które warto wymienić, aby uzmysłowić sobie znaczenie problemu. Słońce oczywiście jest konieczne, aby nasz organizm produkować niezbędną witaminę D, jednak jego nadmiar może łączyć się z wieloma nieprzyjemnymi skutkami.

Nadmiar promieniowania słonecznego może prowadzić do:

  • Przyspieszonego starzenia się skóry,
  • reakcji alergicznych,
  • rumienia,
  • zaćmy,
  • nowotworów złośliwych skóry,
  • poparzeń i uwrażliwienia cery.

Dobry filrt SPF poradzi sobie zarówno z promieniowaniem UVA, jak i UVB, redukując ich dotkliwe skutki. Jednak jaka wartość filtra będzie odpowiednia?

Jaki filtr SPF wybrać?

W zależności od pory roku, inny filtr będzie lepszy. Dla okresu letniego krem z filtrem SPF 50 będzie idealnym wyborem, gdyż zwykle nie potrzeba większej ochrony – chyba że przebywamy na ostrym słońcu przez wiele godzin. 

Jednak jeśli chodzi o czas zimowy, filtr w graniach od 15 do 30 będzie zdecydowanie wystarczający, choć zależy to też od cery użytkownika. Im jaśniejsza i delikatniejsza, tym poziom blokowania promieni powinien być większy.