Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki ekologiczne?

Na co zwracać uwagę, wybierając kosmetyki ekologiczne?

Popularność naturalnych, ekologicznych kosmetyków jest coraz większa, ale nie wszyscy jeszcze wiedzą, jak je wybierać. Na co zwracać uwagę? Dowiedzenie się tego jest tym bardziej ważne, że wielu producentów korzysta z fali popularności takich produktów, oferując swoje wyroby jako naturalne mimo że wcale takie nie są – a przynajmniej nie w pełni.

Przede wszystkim skład

Nawet niezupełnie znając się na składach kosmetyków, można dość dokładnie ocenić, czy dany produkt jest naturalny, czy chemiczny, gdyż chemiczne składniki mają charakterystyczne, często skomplikowane i długie nazwy. Poza tym naturalne produkty mają często prosty, krótki skład – mawia się nawet, że im krótszy skład, tym lepiej.
Kiedy zaś zupełnie nie potrafi się tego ocenić, można po prostu stawiać na wyroby konkretnych firm, co do których istnieje pewność, że nie oferują one chemii. Producenci naturalnych kosmetyków na pewno nie zaczną do nich znienacka dodawać chemii, można więc kupować je „w ciemno”. Takie produkty to na przykład kosmetyki Natura Siberica, oparte prawie wyłącznie na ekstraktach roślinnych.

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Kosmetyki nietestowane na zwierzętach

Obecnie coraz większą popularnością cieszą się produkty wegańskie, które nie mają w składzie nawet śladowych ilości produktów pochodzenia zwierzęcego. Jednak nawet jeśli odżywki do włosów czy balsamy do ciała zawierają w swym składzie wosk pszczeli czy mleko, mogą być warte wyboru – pod warunkiem, że są to kosmetyki nietestowane na zwierzętach. Taka praktyka jest zupełnie zbędna, dlatego nie warto przyczyniać się do cierpienia zwierząt. Coraz więcej osób wyznaje zasadę cruelty free kosmetyki firm testujących na zwierzętach nierzadko są więc bojkotowane.

Ekologiczne opakowanie

Wybieranie produktów ekologicznych zapakowanych w plastik i folię mija się z celem, warto więc stawiać na wyroby takich producentów, którzy swoje produkty pakują w:

– szary papier z recyklingu,
– kartoniki,
– szklane słoiki.