Porady dotyczące olejowania włosów

Olejowanie włosów potrafi być świetnym zabiegiem, ale raczej tylko wtedy, gdy prawidłowo się je przeprowadza. Jeżeli nie daje ono żadnych efektów albo są one naprawdę marne, oznacza to, że najprawdopodobniej gdzieś popełnia się błąd, który uniemożliwia osiągnięcie pełni dobrych rezultatów.

Wina nie musi wcale leżeć po stronie jakości oleju. Często jest tak, że brak efektów wynika ze złego przygotowania skóry głowy i włosów, które to przygotowanie w przypadku tego zabiegu jest niezwykle istotne. Wystarczy natomiast trzymać się pewnych uniwersalnych wskazówek, aby skorzystać na działaniu olejów i olejków do włosów i zacząć używać ich z sensem, a nie wyłącznie po to, by coś robić i nic dobrego z tego nie mieć.

Mycie włosów i skóry głowy

Zanim przejdzie się do olejowania, należy najpierw dokładnie umyć włosy wraz ze skórą głowy. Warto tutaj sięgnąć po lekki i naturalny szampon, który nie będzie zawierać silikonów i innych drażniących substancji. Jeżeli włosy są mocno przetłuszczone, produktu należy użyć dwukrotnie, rozcieńczając go w wodzie i taką miksturą myjąc skórę głowy, a spadającą z niej pianę rozcierając już na samych włosach.

Resztki produktu należy dokładnie spłukać i wysuszyć włosy albo poczekać, aż wyschną w sposób naturalny. Mycie jest krokiem podstawowym i niezastąpionym, albowiem olejów nie wolno nakładać na mocno przetłuszczone i zanieczyszczone pasma, zwłaszcza w przypadku, gdy używało się na nich jakichś produktów do stylizacji (np. lakieru, żelu lub pianki).

Optymalny czas trwania zabiegu

Każdy olej i olejek potrzebuje oczywiście czasu do tego, by wniknąć w pasmo i porządnie na nie zadziałać. Kosmetyki natłuszczające i odżywcze powinny być przetrzymywane na włosach przez odpowiednią ilość czasu. Zwykle zaleca się, by zabieg olejowania trwał przynajmniej pół godziny, a najlepiej kilka godzin. Niektóre kobiety celowo nakładają olejki do włosów (zobacz) późnym wieczorem, a potem od razu kładą się do łóżka, by pozwolić im działać na pasma przez całą noc. Jest to na pewno bardzo dobry sposób na dogłębną regenerację, zwłaszcza jeśli z samego rana ma się zamiar ponownie umyć włosy (każdy olej trzeba bowiem zmyć).

Olejowanie samych końcówek

Niektórzy nakładają oleje do włosów na całe pasma, inni wyłącznie na końcówki. Obie metody są skuteczne, ale w różnych przypadkach. Jeżeli włosy są dość cienkie i delikatne, należy wystrzegać się wsmarowywania oleju na całej ich długości. W takim przypadku warto wsmarować go wyłącznie w końcówki. Jeśli natomiast włosy są długie, można zacząć je olejować mniej więcej od połowy ich długości, a następnie owinąć głowę specjalną folią, czepkiem lub zwykłym cieńszym ręcznikiem. Po wskazanym czasie olej trzeba oczywiście dokładnie zmyć. Zaleca się go zemulgować przy pomocy odżywki lub maski, a dopiero po tym kroku spłukać go wodą z dodatkiem delikatnego szamponu.

Olejowania trzeba się nauczyć, choć równie ważny będzie dobór odpowiednich kosmetyków do potrzeb skóry i włosów. Brak efektów nie musi wynikać ze złej techniki, a np. z nieprawidłowego dopasowania oleju lub olejku do włosów.