Sprawdzone sposoby na dezynfekcję

Dezynfekcja pomieszczeń jest bardzo ważna. Dzięki niej można usunąć mikroorganizmy, które mogli mieć na sobie pacjenci i przygotować gabinet do kolejnego dnia pracy. Czasami dezynfekcja jest konieczna nawet pomiędzy poszczególnymi osobami przebywającymi w gabinecie. Pozwala to na uniknięcie rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej. Jakie są sprawdzone sposoby na dezynfekcję?

Stosowanie płynów do dezynfekcji

W wielu wypadkach warto sięgnąć po płyny do dezynfekcji. Mogą one być wykorzystywane do usuwania mikroorganizmów z przedmiotów, skóry, a nawet z powierzchni blatów czy podłóg. Oczywiście w każdym wypadku są to płyny o odrobinę innym składzie tak, by nie mogły stanowić one zagrożenia dla dezynfekowanej powierzchni. Ten sposób dezynfekcji jest popularny, bo jest tani i nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Jego dużą wadą jest za to możliwość tego, że niektóre miejsca zostaną podczas dezynfekcji pominięte. Może się więc okazać, że nie będzie ona skuteczna. Bardzo ważne jest też prawidłowe stężenie alkoholu w stosowanym preparacie. Czasami zdarza się, że sprzedawane są podróbki środków, które wyglądają identycznie, ale niestety nie działają.

Stosowanie promieniowania UV

Lampa UV do dezynfekcji to rozwiązanie, które umożliwia dezynfekcję całego pomieszczenia w krótkim czasie. Tutaj nie ma mowy o pominiętych miejscach czy niewłaściwym stężeniu. Promieniowanie UV skutecznie rozrywa ściany komórkowe mikroorganizmów i uniemożliwia ich dalsze funkcjonowanie. Tym samym przestają być niebezpieczne dla zdrowia człowieka.